ملایر، جوکار، کیلومتر2 جاده تویسرکان snpcopro@gmail.com

آدرس شرکت

  • ملایر، جوکار، کیلومتر2 جاده تویسرکان، شهرک صنعتی امام‌رضا(ع)
  • snpcopro@gmail.com
  • 09181511077

اینستاگرام

  • ۱۰ تیر ۱۴۰۰ به لطف خداوند متعال
  • کارخانه
  • Iran metafo 2018
  • ابزار ها
  • شانزدهمین نمایشگاه بین المللی متافو
  • محیط کارخانه

شبکه‌های اجتماعی

آهک کلسینه

سنگ آهک

کانی اصلی تشکیل دهنده آهک، کلسیت (Calcite) نام دارد و فرمول آن CaCO3 می باشد. نام دیگر کلسیت، کربنات کلسیم می‌باشد. در زبان انگلیسی به سنگ آهک Limestone می گویند .سنگ آهک (Limestone) یا کربنات کلسیم به ندرت به صورت آهک خالص در طبیعت پیدا می شود. این سنگ، بیشتر به صورت آهک رسی، آهک ماسه ای و دولومیت یافت می شود.

ناخالصی‌های مهم سنگ آهک عبارتند از :  منیزیم ، سیلیس ، آلومینیوم و منگنز

سنگ آهک در کوره و در دمای مناسب با ترکیب شیمیایی آن پخت می‌گردد. سنگ آهک خالص در دمای حدود 1000 درجه سانتی‌گراد و سنگ آهک رسی یا دولومیتی در دمای حدود 1300 درجه سانتی‌گراد کلسینه (آهک کلسینه) می‌شود.
به آهک هیدراته ، شکفته نیز گفته می شود. آهک زنده در برابر هوا و رطوبت ناپایدار است و از این رو نمی توان آن را مدتی دراز نگهداری کرد.

برای تهیه آهک زنده باید میزان کربنات کلسیم سنگ آهک بیش از 90 درصد و مقدار Al2O3+Fe2O3+SiO2 آن کمتر از 4 درصد باشد. سنگ آهک در کوره های افقی یا عمودی پخته می شود .

صنایع فولاد

تا پیش از سال 1960 آهک به عنوان کمک ذوب در فولاد سازی همراه با دیگر مواد و به روش کوره های روباز ، استفاده می شده است. میزان آهک مصرف شده برای تهیه یک تن فولاد حدود 12 کیلوگرم است.
از سال 1960 به این سو و با رواج روش کوره های بازی اکسیژنی (BOF) فقط از آهک به عنوان کمک ذوب استفاده می شود و میزان آهک مصرفی به حدود 50 تا 100 کیلوگرم در تن افزایش یافته است. مقدار آهک مصرفی برای صنایع فولاد از حدود 4.1 میلیون تن در سال 1961 به 1.8 میلیون تن در سال 1979 افزایش یافته است.

Rocks carbonate سنگ های آهکی

سازنده عمده سنگ های آهکی می تواند ترکیبات حاصل از پیوند کلسیم و بنیان بی کربنات باشد. این ترکیب می تواند در قالب انواع کانی‌ها ظهور کند. عمده ترکیب آن کانی‌های کلسیت (CaCO3) ،دولومیت (CO3 Mg,Ca) و انواع دیگر نظیر سیدریت و انکریت می باشد.

از انواع سنگ ها از نظر ژنز می توان از نوع تخریبی آهکی و زیستی آهکی و شیمیایی آهکی نام برد.

جدول آنالیز شیمیایی آهک کلسینه

آنالیز شیمیایی سنگ آهک

آهک کلسینه ، سنگ آهک ، آهک سنگ ، کارخانه آهک کلسینه ، فروش عمده آهک کلسینه ، آهک کلسینه چیست؟ ، آنالیز شیمیایی آهک کلسینه

5/5
با ما در تماس باشید
09181511077